• Detektyw

Zawód detektywa kojarzy się Scherlockiem Holmesem.

To nowa i interesująca profesja. Firmy detektywistyczne w nowej rzeczywistości działają od niedawna, bo od 2003 roku. Nie należy też mylić firm detektywistycznych z firmami ochroniarskimi, których już jest mnóstwo. Zarówno właściciel firmy jak też pracownicy powinni legitymować się licencjami detektywa.

Zdanie egzaminu na licencje do łatwych nie należy, stąd i firm i detektywów na Podkarpaciu jest jak na lekarstwo. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego działa trzy firmy i jest czterech licencjonowanych detektywów. Zlecenia od zazdrosnych małżonków, by szpiegować ich partnerów to chleb powszedni prywatnego detektywa.

Zdarzają się też zlecenia dotyczące poważniejszych spraw i do łatwych nie należą: zbieramy informacje o nie wykrytych zbrodniach, aferach, niewyjaśnionych zaginięciach osób, wymuszeniach rozbójniczych, żądaniach okupu. Sprawdzamy też wiarygodność dokumentów dotyczących szkód zgłaszanych firmom ubezpieczeniowym, prowadzimy wywiady gospodarcze oraz wywiady bankowe dotyczące nieuczciwych pożyczkobiorców.

Detektyw oprócz umiejętności posługiwania się bronią musi być niezwykle wszechstronnym.

Musi posiadać rozległą wiedzą prawną, powinna cechować go też odwaga, bo są i takie sytuacje której tego wymagają.